Препорука за Linux - Оперативни системи

Вебсајт "Препорука за Linux", који се од маја 2014. до децембра 2024. налазио на адреси https://preporukazalinux.wordpress.com, пренет је и интегрисан у нашу веб презентацију. За разлику од оригиналног сајта уклоњени су или исправљени, где је то било могуће, неисправни линкови и додат је који линк.

 

 

Ubuntu

 

Укратко о Ubuntu-у

Ubuntu је популарна дистрибуција слободног оперативног система GNU/Linux, која ставља акценат на лакоћу употребе, брзину рада и стабилност. Ubuntu је једна од најраширенијих и најприхваћенијих Linux дистрибуција, углавном намењена коришћењу на десктоп рачунарима. Назив дистрибуције потиче од афричке идеологије убунту што отприлике значи „хуманост према другима“.

У питању је свеобухватан оперативни систем уз ког се достављају програми који омогућавају рад у свим сферама, и нуде најбоље што слободан софтвер у овом тренутку може да понуди. Ubuntu тежи да коришћењем једино слободног софтвера просечном кориснику обезбеди истовремено ажуран и стабилан оперативни систем. Ubuntu-ови програми су слободни и отвореног кода, тако да их можете делити коме желите и колико желите. Ubuntu са подразумеваним софтвером ће задовољити све који користе канцеларијске апликације, приступају интернету, воле да погледају неки филм и да слушају музику, те да се понекад поиграју. Све то Ubuntu ради савршено, поуздано и без застоја. Ubuntu долази са пуном подршком и разноразним сервисима доступним широм света.

Прво издање Ubuntu-а је угледало светлост дана 20. октобра 2004. године. Свако издање има кодно име и број верзије на основу године и месеца издавања. Ubuntu се активно развија и нова, унапређена издања се појављују редовно на сваких шест месеци. Можете га испробати (и користити) и без инсталације на хард диск, а можете га и инсталирати упоредо са постојећим оперативним системима које имате на рачунару. Ubuntu одликује разноврсност која се огледа у великом броју деривата заснованих на другачијим окружењима радне површине, па се доживаљај употребе врло лако може прилагодити свакоме.

Ubuntu је доступан бесплатно за преузимање преко интернета. Ubuntu је слободан, бесплатан и легалан за употребу и дељење, како код куће, тако и на послу. Увек је био и увек ће бити. Од система до сигурносних надоградњи, складишта и софтвера.

Најважнији циљеви Ubuntu-а су: бити једноставан за употребу; имати једноставну инсталацију и бити доступан, приступачан свима; бити доступан на разним језицима; укључити што више заједнице што је могуће, промовисајући значење „хуманости“ унутар софтверског система.

 

Зашто Ubuntu?

Ubuntu је дистрибуција која је лака за коришћење и прилагођена је почетницима. На интернету ћете наћи велики број блогова, сајтова, форума… на којима се налази огромна документација која ће вам помоћи да боље упознате Ubuntu, остварите своје жеље, решите проблеме у раду система и програма… Ubuntu има своје признате/званичне деривате који вам доносе различита окружења радне површи: KDE (Kubuntu), XFCE (Xubuntu), LXQt (Lubuntu)..., као и деривате различите намене: Едукативне (Edubuntu), Мултимедијалне (Ubuntu Studio). LTS (Long Time Support) издања долазе са пет година подршке. Најбитнији разлог је подршка на српском језику за коју можемо бити захвални Ubuntu-овој локалној заједници у Србији.

Зато су Ubuntu LTS и његови деривати најбољи избор за почетнике.

 

Ubuntu-ови званични деривати

Ubuntu, долази са GNOME окружењем радне површи, је популарна дистрибуција не само због великог броја корисника већ и због великог броја деривата. Набројаћемо Ubuntu-ове званичне деривате.

Kubuntu - KDE окружење радне површи. LTS верзија доноси подршку у трајању од 5 година.

Xubuntu - Xfce окружење радне површи. LTS верзија доноси подршку у трајању од 3 године. Погодан за старије/слабије рачунаре.

Lubuntu - LXQt окружење радне површи. LTS верзија доноси подршку у трајању од 3 године. Погодан за старије/слабије рачунаре.

Ubuntu Budgie - Budgie окружење радне површи.

Ubuntu Cinnamon - Cinnamon окружење радне површи.

Ubuntu MATE - MATE окружење радне површи.

Ubuntu Unity - Unity окружење радне површи.

Edubuntu - Unity окружење радне површи. Прилагођен за едукативне сврхе. LTS верзија доноси подршку у трајању од 5 година.

Ubuntu Studio - Xfce окружење радне површи. Прилагођен за обраду мултимедијалних садржаја. LTS верзија доноси подршку у трајању од 3 године.

Ubuntu Kylin - Unity окружење радне површи. Прилагођен за Кинеско говорно подручје. LTS верзија доноси подршку у трајању од 5 година.

Више нису званични деривати:

Mythbuntu - Xfce окружење радне површи. Интегрисан са MythTV.

Ubuntu GNOME - GNOME окружење радне површи.

 

Остало

Препоручујемо да погледате Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu теме и текст Fix Ubuntu на блогу ZPop-а.

 

Преузимање

Преузмите UBUNTU

Преузмите KUBUNTU

Преузмите XUBUNTU

Преузмите LUBUNTU

Преузмите Ubuntu Budgie

Преузмите Ubuntu Cinnamon

Преузмите Ubuntu MATE

Преузмите Ubuntu Unity

Преузмите EDUBUNTU

Преузмите UBUNTU STUDIO


 

Linux Mint

 

Увод у Linux Mint

Linux Mint је оперативни систем за рачунаре направљен да ради на већини модерних рачунарских система, укључујући типичне x86 и x64 рачунаре.

Улога Linx Mint система се може упоредити са Microsoft Windows, Apple Mac OS, или слободним BSD оперативним системом. Linux Mint је направљен да се може користити истовремено са другим системима (укључујући горе наведене), и приликом инсталације се може подесити да ради у "дуалном" или "multi-boot" окружењу (при чему корисник има могућност да изабере оперативни систем након укључења рачунара).

Linux Mint је одличан оперативни систем како за појединце тако и за компаније и одличан избор за почетнике и за оне који прелазе са других оперативних система на GNU/Linux.

Linux Mint је познат по својој једноставности, хардверској компатибилности и унапред инсталираним софтвером.

 

Историја

Linux Mint је веома модеран оперативни систем; његов развој је почео 2006. године. Систем је направљен коришћењем проверене и зреле софтверске подлоге која укључује Linux језгро, GNU алатке и Cinnamon, МАТЕ, и Xfce радну површ. Linux Mint користи и Ubuntu и Debian пројекте као системску основу.

Linux Mint пројекат се фокусира на побољање употребљивости и ефикасности вашег рачунара за свакодневне задатке и потребе регуларних корисника. Испод радне површи овај оперативни систем обезбеђује и велику колекцију програма који су на располагању, као и разноразне интегрисане услужне алатке.

Linux Mint постаје све популарнији и све више људи га свакодневно користи.

 

Намена

Сврха Linux Mint система је да обезбеди квалитетан оперативни систем за кућне кориснике и компаније који је ефикасан, лак за коришћење, максимално елегантан, и може се користити без надокнаде и плаћања.

Једна од амбиција Linux Mint пројекта је да постане најбољи оперативни систем по томе што ће учинити напредне технологије једноставним за кориснике који ће да их прихвате и користе, за разлику од концепта да се технологије поједностављују (чиме се губи на могућностима) или копирају од других развојних тимова.

Циљ тима је да развије сопствену идеју идеалног система. Такође, мишљење је да треба максимално искористити модерне и напредне технологије које долазе са Linux-ом и да их направимо приступачним за свакога.

 

Едиције

Едиција (edition) је издање Linux Mint система које је прилагођено одређеним потребама и типично је везано за избор радне површи (Cinnamon, MATE, Xfce) и системску основу (Ubuntu, Debian).

Linux Mint Ubuntu едиција

  • Linux Mint Cinnamon
  • Linux Mint MATE
  • Linux Mint Xfce

Linux Mint Debian едиција

  • Linux Mint DE Cinnamon

 

Корисничко упуство

Захваљујући члановима тимова Montenegro Open Source, Ubuntu LoCo Montenegro и заједници корисника Linux Mint-а у Србији имамо Званично Linux Mint корисничко упуство преведено на српски језик.

Корисничко упуство за Linux Mint 15 MATE Edition превели су тимови Montenegro Open Source и Ubuntu LoCo Montenegro.

Корисничко упуство за Linux Mint 11 MATE Edition превео је тим заједнице корисника Linux Mint-а у Србији.

Актуелно корисничко упуство можете преузети са званичних страница Linux Mint-а, док одавде можете преузети оба издања.

Хвала тимовима за преводе.

 

Остало

Препоручујемо да погледате Linux Mint теме на блогу ZPop-а.

 

Преузимање

Преузмите LINUX MINT


 

Debian GNU/Linux

 

Укратко о Debian GNU/Linux-у

Debian Пројекат је удружење појединаца који су поставили за циљ стварање слободног оперативног система. Оперативни систем који смо ми створили се зове Debian GNU/Linux, или једноставно скраћено, Debian.

Оперативни систем је скуп основних програма и алата захваљујући којима ваш рачунар ради. У основи оперативног система је кернел. То је најтемељнији део на рачунару јер обавља основно одржавање и омогућава вам покретање других програма. Debian системи тренутно користе Linux кернел. У питању је комад слободног софтвера којег је зачео Linus Torvalds, сада подржан од више хиљада програмера широм света.

Ипак, ради се и на Debian-у за друге кернеле, примарно за Hurd. Hurd је збирка послужитеља који раде поврх микрокернела (као што је Mach) како би имплементирали разне могућности. Hurd је слободан софтвер проистекао из GNU пројекта.

Debian GNU/Linux пружа више него чист оперативни систем, јер долази са више од 29000 пакета, већ компајлираних програма, упакованих у формат за лаку инсталацију на ваш рачунар. Наравно, сви они су слободни.

Све то је бесплатно?

Можда се питате: зашто би људи трошили сате свог времена на писање програма, њихово пажљиво паковање, а затим све то поклањали? Одговори су различити као и људи који придоносе. Предузећа, такође, помажу у одржавању слободног софтвера како би њихова реч значила нешто у његовом развоју.

Иако Debian верује у слободни софтвер, има случајева где људи желе или морају на свој рачунар инсталирати неслободни програм. Кад год је могуће, Debian ће то подржавати.

Debian је започео Ian Murdock у августу 1993., као нову дистрибуцију која ће се радити отворено, у духу Linux-a и GNU-а. Debian је замишљен као нешто што ће се стварати пажљиво и савесно, и одржавати и подржавати са сличном брижношћу. Почео је као мала, уско повезана група Free Software хакера, и поступно нарастао у велику, добро организовану заједницу програмера и корисника.

Будући да су многи људи питали, Дебиан се изговара као `DEB-ian'. Долази од имена оснивача Debian-а, Ian Murdockа, и његове супруге, Debre.

Који је хардвер подржан?

Debian ће радити на готово свим десктоп рачунарима, укључујући већину старијих модела. Свако ново издање Debian-а подржава већи број рачунарских архитектура. Потпун попис тренутно подржаних погледајте у документацији за стабилно издање.

Подржан је скоро сав уобичајен хардвер. Ако се желите уверити да су сви уређаји спојени на ваш рачунар подржани, проверите Linux Hardware Compatibility HOWTO.

Постоји неколико компанија које отежавају подршку необјављивањем спецификација свог хардвера. То значи да можда нећете моћи користити њихов хардвер с GNU/Linux-ом. Неке фирме издају неслободне управљачке програме, али то је проблем зато што би компанија могла касније пропасти или престати подржавати ваш хардвер. Ми препоручујемо да купујете само хардвер произвођача који испоручују слободне управљачке програме за своје производе.

Како добити подршку?

Помоћ можете добити читањем документације која је доступна и на web страницама и у пакетима које можете инсталирати на ваш систем. Можете нас и контактирати путем дописних листа или користећи IRC.

Debian ствара скоро хиљаду активних програмера разбацаних по свету који то добровољно раде у своје слободно време. Ретки су се програмери лично срели. Комуницира се највише е-поштом (дописне листе на lists.debian.org) и IRC-ом (#debian канал на irc.debian.org).

Debian Пројекат има пажљиво организовану структуру. За више информација о томе како Debian изгледа изнутра, слободно прегледајте кутак за програмере.

Ко користи Debian?

Иако нема прецизних статистика (јер Debian не захева од корисника да се региструју), постоје снажни докази да Debian користи велики број организација, великих и малих, као и више хиљада индивидуалних особа. Погледајте нашу Ко користи Дебиан? страницу за попис организација високог профила које су послале кратке описе тога како и зашто користе Debian.

Издања Debian-а

У Debian-у се увек активно одржавају барем три издања: "stable", "testing" и "unstable".

Stable дистрибуција садржи последњу службено објављену дистрибуцију Debian-а. Ово је издање Debian-а за коришћење у послу, оно чија употреба се примарно препоручује. Тренутна stable дистрибуција Debian-а је верзија 7, кодног имена Wheezy. Објављена је 4. маја 2013.

Testing дистрибуција садржи пакете који још нису примљени у стабле издање, али су у реду за то (чекају). Главна предност коришћења ове дистрибуције је да она садржи новије верзије софтвера. Погледајте Debian FAQ за више информација о томе што је testing и како она постаје stable. Тренутна testing дистрибуција је Jessie.

Unstable дистрибуција је поприште активног развоја Debian-а. На њој обично раде програмери и они који воле живети на ивици. Развојна дистрибуција се зове Sid.

Извор

Преузето са сајта Debian Србија где можете сазнати више о Debian-u. Између осталих, погледајте странице:

 

Debian Live издања

Debian подржава велики број рачунарских архитектура и доноси велики избор између програма и окружења радне површи. Издања Debian-а на CD/DVD-у подразумевано су инсталациони CD/DVD медији и немате могућност прегледа система пре инсталирања. Зато су чланови Debian заједнице покренули пројекат Debian Live који доноси LiveISO слике које омогућавају да подигнете систем са CD/DVD медија и погледате га пре него што се одлучите за инсталирање.

Избор Debian Live издања се своди на четири окружења радне површи, тако да можете бирати између издања са GNOME, KDE, Xfce, LXDE, Cinnamon, LXQt и MATE окружењем радне површи.

Debian Live издања можете преузети са матичног сајта:

 

Остало

Препоручујемо да погледате Debian GNU/Linux теме на блогу ZPop-а.

 

Преузимање

Преузмите DEBIAN GNU/LINUX

Нема коментара:

Постави коментар

Препоручујемо: Брзе, лагане, прелепе и слободне оперативне системе. Бесплатни су за преузимање, дељење и употребу, како код куће, тако и на послу. Имају веома ниске хардверске захтеве и одличан су избор за слабије, старије рачунаре али и за рачунаре нове генерације.

Lubuntu MXlinux SparkyLinux

sudo apt-get install freedom